Obserwatorzy bloga

wtorek, 21 kwietnia 2015

"Romanse Wszech czasów" - Sfinks

Prawie trzy tygodnie temu w ramach współpracy z wydawnictwem Sfinks otrzymałam książkę "Romanse Wszech czasów" Dagny Kurdwanowskiej. Po przeczytaniu, trochę Wam o niej opowiem :)


Od Producenta : 

Szczegóły produktu :
Autor: Dagny Kurdwanowska
Wydawnictwo: Sfinks
Oprawa: miękka
Stron: 320
Wymiary: 163 x 230 mm
Rok wydania: 2014

Każda epoka miała swoich miłosnych wywrotowców, którzy postępowali wbrew regułom i nie zważając na cenę schodzili na złą drogę. To właśnie ich śladem postanowiła podążyć autorka – tropem literackich cudzołożników, kochanków, uwodzicieli, femmes fatales, nieszczęśliwie zakochanych, by sprawdzić, jak pisarze i intelektualiści reagowali na ewolucje i rewolucje obyczajowe, w jaki sposób przekładali na język powieści pragnienia, uniesienia i namiętności współczesnych sobie lub odległych historycznie, lecz wciąż fascynujących ludzi.
Opowiadając o ich losach prześledzimy zmiany w postrzeganiu miłości i seksualności, tworzeniu się stereotypów i mitów na ten temat, definiowaniu obszarów tabu i próbach wybrnięcia z konfliktu między chrześcijańską doktryną a świecką namiętnością. Moralność religijną realizowano w małżeństwie, a erotyzm – poza nim. Tak narodziła się instytucja romansu – lekarstwa na rozpalone zmysły i dojmujący brak miłości. Piszącemu o wielkich romansach nie wolno ulec pokusie ich idealizacji. Musi pamiętać o mrocznej stronie takich związków – losie porzuconych, zdradzonych i odrzuconych małżonków, oszukanych rodziców.
Szczęście kochanków było często ich nieszczęściem. Kim byli mężowie Anny Kareniny i pani Bovary? Jakimi motywacjami kierowali się rodzice Romea i Julii? Czy cierpieli lub czuli się zranieni? Temat zdrady to jeden z lejtmotywów naszego życia. Miłość, seks i śmierć – wielka literatura karmi się takimi historiami i bohaterami.Moja Opinia :

Książka w miękkiej, estetycznej oprawie bardzo wzbudziła moją ciekawość, dlatego też zabrałam się za lekturę od razu po jej otrzymaniu. Opisano w niej zmianę sposobu postrzegania miłości oraz zmianę obyczajów na przełomie wieków. Dowiadujemy się  z niej także jaka była, i jak zmieniała się rola kobiet. Książka napisana jest zrozumiałym językiem, więc przeczytałam ją w bardzo krótkim czasie. Autorka opisuje znane przykłady literatury o tematyce miłosnej, takie jak "Przeminęło z Wiatrem", "Anna Karenina", "Śniadanie u Tiffanyego", "Cierpienia Młodego Wertera", czy "Dama Kameliowa". Znajdziemy w niej również opisy bohaterów wybranych utworów, ciekawostki o których warto wiedzieć, jak i również tytuły tekstów, książek, utworów oraz filmów, które warto przeczytać lub obejrzeć. Książkę wzbogacono także o bardzo ładne ilustracje, portrety oraz obrazy. Możemy uzyskać z niej także interesujące informacje na temat życia autorów, takich jak William Shakespeare, Jane Austen, czy markiz de Sade. Utwory, o których wspomina autorka książki nie są mi obce, dlatego też z przyjemnością przeczytałam "Romanse Wszech czasów" :)
12 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie książki, na pewno by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka : D

  jeta-jeeta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za takimi książkami...

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie dla mnie - poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się dobra książka.

  http://probki-i-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawa książka
  http://zyciowa-salatka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie moja tematyka, ale fajnie, że książka Ci się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz.

Nie musisz reklamować swojego bloga, trafię do niego sama ;)