Obserwatorzy bloga

poniedziałek, 23 maja 2016

Pieczywo chrupkie Tovago :)

Ponad trzy tygodnie temu rozpoczęłam testowanie pieczywa chrupkiego od Tovago.
Do przetestowania otrzymałam :

- 3 opakowania pieczywa chrupkiego kukurydziano-jaglanego,
- 3 opakowania pieczywa chrupkiego kukurydziano-gryczanego.


Od Producenta :

Pieczywo kukurydziano-jaglane
Chrupkie pieczywo kukurydziano-jaglane  to idealny pomysł na błyskawiczną i pełnowartościową przekąskę, którą możemy zjeść, gdziekolwiek jesteśmy i bez konieczności przygotowywania czy gotowania kaszy, czerpać z bogactwa jej witamin, minerałów i właściwości odżywczych. Nowe pieczywo Tovago jest nie tylko niskokaloryczne, ale także pożywne i bogate w błonnik.  Ma w składzie aż 20% kaszy jaglanej i szczególnie spodoba się osobom dbającym o linię, bo jego jedna kromka to tylko 23 kcal.

Pieczywo kukurydziano-gryczane
Wygodnie, pożywnie, zdrowe i zawsze pod ręką – to idea, która przyświeca nowej serii produktów Tovago. Nowe pieczywo Tovago jest nie tylko niskokaloryczne, ale także pożywne i bogate w błonnik. Zawiera aż 18% kaszy gryczanej. Ta  nowa, unikalna i zdrowa kompozycja smakowa, może być doskonałym zamiennikiem dla tradycyjnego pieczywa i stanowić dodatek do niskokalorycznego śniadania czy lunchu.


Moja Opinia :

W jednym opakowaniu znajduje się 26 kromek, czyli porcji. Wyglądem te dwa rodzaje pieczywa niewiele się różnią. Pieczywo kukurydziano-jaglane ma bardziej żółty kolor. Dominuje w nim smak kaszy kukurydzianej i kasza jaglana jest słabo wyczuwalna. Pieczywo kukurydziano-gryczane jest ciemniejsze i można w nim wyczuć lekko gryczany posmak, jednak kasza kukurydziana również jest mocno zaakcentowana. Pieczywa w smaku przypominają chrupki kukurydziane. Charakteryzują się chrupkością, nawet po kilku dniach od otwarcia opakowania. Ich smak jest podobny i nie potrafię wybrać, które pieczywo smakowało mi bardziej. Zaletą produktów jest to, że mają one bardzo niską zawartość tłuszczu, a jedna kromka ma tylko 23 kcal. Ich skład jest naturalny, wzbogacony o błonnik. Pieczywa można łączyć z różnymi dodatkami. Uważam, że takie pieczywo chrupkie to bardzo dobra alternatywa zwykłego chleba. Są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób będących na diecie. Idealnie pasują na śniadanie czy przekąskę :)


5 komentarzy:

  1. Kiedyś je lubiłam same chrupać.

    OdpowiedzUsuń
  2. smacznego, ja czasami kupuję sonko. teraz inaczej się nazywa chyba

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie przepadam za takim pieczywem, ale to z miłą chęcią bym pochrupała :-)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz.

Nie musisz reklamować swojego bloga, trafię do niego sama ;)